Přes noc milionáři

Dlouho jsme nepřidávali žádný článek, sled událostí mne však inspiroval k sesmolení několika řádek, musí to ven! 🙂 Rok 2019 je pro nás lecčím průlomový, nejvýraznější změnou pro nás však je další krok k plnění našeho snu a tím je vlastní byznys, podnikání, které nás bude bavit a naplňovat – naše Café & Bistro. A jako všechno v životě, i toto probíhá stylem „Člověk míní, život mění.“ A jak to všechno bylo a je u nás? Čtěte dále.

Před Vánoci 2018 náš život probíhal normálně, v březnu se nám narodil chlapeček – Oloušek a těšili jsme se na první společné Vánoce ve 4, nic výjimečného co by vyžadovalo popis. Paralelně a pokoutně jsme neustále hledali prostory v naší vísce, kde bychom mohli realizovat náš sen a stále se nedařilo. V prosinci jsem šel do Jednoty, kam nikdy nikdá nechodím a potkal jsem tam paní, která kdysi v Přítočně provozovala Bistro, zdejší vědí. 🙂 A tak jsem se zeptal, co s ním zamýšlí teď, když tam nikdo není, po velice milém pokecu mi sdělila, že se chystá dát objekt realitce k pronájmu. No a takřka ihned jsme se domluvili na prohlídce a na tom, že realitka už není potřeba, že to bereme. Když to tak vezmu zpětně, ani jsme nad tím moc nepřemýšleli.

Slovo dalo slovo a v únoru jsme podepsali nájemní smlouvu a od března nám začala řehole. Nemám rád řemeslníky a všeobecně s nimi máme špatné zkušenosti, takže jsme si, co jsme mohli, začali dělat sami. V počátku nás samozřejmě čekaly velké investice – topení, plyn, voda, elektřina, což se bez odborníka neobejde, nakonec jsme našli spolehlivého topenáře, kdo by chtěl kontakt, dejte vědět. A první fáze byla dokončena. Budova byla v posledních letech dlouhou dobu jen hospodou a nálevnou, takže výmalba stěn a veškeré vybavení muselo pryč atd., takže nás čekalo bourání, sanace, likvidace atd. ale tohle všechno byla sranda, která ještě nyní, co to píšu, není u konce. Poskočili jsme k finální fázi a tou je velebení místa, výroba nábytku, vybavování zařízením a samozřejmě tato fáze je nejnákladnější. Zvládat tohle všechno při běžné práci se dvěma dětmi není legrace, ale dá se to. 🙂 Každopádně to co se jak mrak nejistoty vznášelo nad námi, byla velká obecní akce „Den obce Velké Přítočno“, kam se nám díky vedení obce a zejména díky panu starostovi Janu Burgerovi, podařilo dostat a nabídnout veřejně pohled do naší kuchyně a nabídky. No a to je vlastně to co chci psát.

Čas plynul, a my jsme se postupně začali připravovat, a tady to přijde, velké přiznání, něco jako „coming out“. My jsme sice kývli na příležitost, ale až pak jsme začali řešit, co to vlastně znamená, co je všechno třeba zařídit, kdy a jak a hlavně co všechno nemáme. Ačkoliv jsem z oboru, nikdy, nikdy, fakt nikdy jsem ani já ani Hanička neorganizovali, ani se neúčastnili takové akce a pro tolik lidí, nikdy jsme nepřipravovali catering, no prostě nic a teď to bylo na spadnutí. Naše první akce, naše první prezentace, setkání se zákazníky, s Vámi. Poslední týden příprav byl natolik hektický, že jsme v podstatě vstávali v 6 a spát chodili v 01:00 každý den. Do toho zařídit zásoby, kuchyň, nádobí, marketing, gastro zařízení a samozřejmě klasickou práci, chod domácnosti a rodiny. No žádná legrace, kdo s tím má zkušenost, ten ví a kdo ne, ten si to nedokáže představit. Únavu jsme kumulovali stejně jako napětí, až jsme se jednoho dne probudili, bylo 15. 6. 2019 a byl to náš Den D. Od brzkého rána započala poslední etapa poslední přípravy, zdobení, balení, nakládání, vykládání, stavění stanu, stánku, dolaďování posledních nedostatků, čas letěl jak splašený.

A bum, 14:00, stánek stojí, my uvnitř, poslední půlhodinka jít se připravit a jdeme na to. Vlastně než jsme se rozkoukali, půl dne bylo pryč, už není čas, už je to tady, stojíme před Vámi a Vy naproti nám. My jsme nesnídali, nepili, nic, nebyl na to čas, všechny ty hodiny příprav jsou nyní na talíři a my prodáváme první dort a kávu, POPRVÉ V ŽIVOTĚ. Ten pocit, který se nám rozléval tělem, je nepopsatelný, stejně jako pocit toho, když jste se za námi vrátili pro další a další dort, koláč, limonádu nebo naší výbornou kávu, když jste nám vrátili úsměv, když jsme Vám mohli darovat radost, kus sebe, kus srdce a když jste nám přišli říct, že Vám to moc moc chutnalo a byli jste spokojení. To jsou nepopsatelné pocity, které převýší jen několik věcí v životě a to je svátost rodiny. Čas plynul, utíkal jak splašený, a jelikož nic není dokonalé, ani nám se to nevyhnulo, asi po hodině nám vypadla na stánku elektřina, žádná legrace, když v lednicích a vitríně máte zboží, které okamžitě ve 30 stupních začne podléhat zkáze. Museli jsme oželet fungování kávovaru a přepnout pouze na chlazení. Odnesly to 4 naše dobroty, které jste tak nemohli ochutnat… Nejvíc nás mrzí řezy se slaným karamelem – Chocolate Millionaires, které se bohužel doslova rozpustili, namísto v puse, na tácu… Přes hodinu nefungoval kávovar, jelikož čerpadlo nemělo šťávu, než jsme sehnali prodlužovák, dost z Vás jsme zklamali. Není každý den posvícení… Nakonec opět díky starostovi, se nám podařilo postavit zpátky na nohy, oklepat se a po hodině a půl jsme zase byli plně funkční! A byli jsme tam pro Vás. Kávovar se nahřál, ale zase zlobilo mléko, které utrpělo lehký teplotní šok a šlo špatně šlehat – hrozná alchymie. Nicméně hrozivý konec byl zažehnán, Fénix znovu vstal z popela!

Název článku je myšlen s nadsázkou a vlastně metaforicky, zde totiž vůbec nejde o peníze, přes noc jsme se stali milionáři z jiného pohledu… Víte, předtím jsme v tomhle ohledu neměli nic – zkušenosti, know how, a nevěděli jsme nic o tom, jaké to je připravovat se na takovou akci, co je za tím práce, nikdy jsme nic nenabízeli lidem napřímo, nikdy jsme nevyšli s naší kůží na trh, nikdy jsme nestavěli stánek, nezásobovali ho, nikdy jsme nepřipravovali kávu mimo okruh rodiny a známých. Měli jsme jen chuť, vizi a energii, která nám pomohla udělat pro Vás to, co se nám povedlo 15. 6. 2019. Se spoustou z Vás jsme mluvili, se spoustou z Vás jsme diskutovali, ptali se, vyslechli jsme Vaše přání, přijímali jsme kritiku, ale ve větší míře chválu a spokojenost. Máme neskutečnou radost, že se to všechno povedlo, že jsme bez zkušeností mohli udělat to, co jsme udělali a že to mělo takový výsledek. 🙂 Moc děkujeme všem zákazníkům, přátelům a známým, kteří nás přišli podpořit a všem, kteří byli s naší nabídkou spokojeni a mohli jsme jim zlepšit den ať už naší kávou nebo našimi dorty a koláči. Díky této akci víme, co máte rádi, co nám šlo, co nám nešlo, na co se zaměřit a co bylo v pořádku, také víme, co bychom příště udělali jinak a co rozhodně ne a již teď Vám můžeme slíbit, že naše nabídka bude ještě lepší, než jste měli možnost ochutnat, jelikož na vše bude čas, klid a budeme moci do práce vložit ještě více lásky než doposud. Věříme, že jste měli stejný dojem i Vy z nás a že jste byli spokojení!

Bohužel nemáme moc fotek, některé máme jen díky naší kamarádce a patronce Marťe, která nám statečně sekundovala. No a závěrem, nebyla to legrace, rozhodně ne taková jako to na začátku vypadalo, ještě v sobotu večer jsme doma upadli únavou a v neděli nebyli schopní normálně fungovat, ale získali jsme mnoho. Získali jsme zkušenosti, dovednosti, znalosti, posbírali radost, polkli hrdost a strávili jsme celý den spolu při tom co oba tak milujeme – nabízet kvalitní produkty Vám, našim zákazníkům. Moc se těšíme, až se nám podaří konečně otevřít naše Café a Bistro Při Točně a budeme Vám moci nabídnout vše, co máte tolik rádi a pokud ne, zamilujte se velmi brzy. Těšíte se také? Zanechte Vaše dojmy a názory v komentářích níže, sledujte nás na instagramu haji.beli.food, nebo se podívejte, jak jsme vařili na našem youtube kanálu haji.beli.food no a těšte se na příští článek!

Závěrem chceme poděkovat starostovi obce – panu Janu Burgerovi a celému pořadatelskému týmu za super akci, panu Roháčkovi z Light Roast Coffee, protože je to bůh a bez něj by to nešlo, Ondrovi z hospody na hřišti za pomoc, Martě za supervizi a audit :-), všem přátelům, známým a sousedům za podporu a v neposlední řadě Vám všem zákazníkům a příznivcům za zpětnou vazbu a Vaší návštěvu! Těšíme se na Vás v kamenném provozu!

 


Mějte se fajn!


 
 
 
 
 
 
 
 
 1 thought on “Přes noc milionáři”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *