Co bychom se báli, na Prachovské skály… s kočárkem


Zavři svoje oči, Hano,
rozvázalo se ti lano,
padej trochu doprava,
pod námi jde výprava, buch!
Tentokrát to dobře dopadlo,
zahrálas jen turistům
hrozné divadlo.


Co bychom se báli
na Prachovské skály,
dudlaj, dudlaj, dá.
Do Českého ráje
cesta příjemná je,
dudlaj, dudlaj, dá.


Horolezci, horolezkyně, horolezčata,
nelezte na skálu co je hodně špičatá.
Spadnete do písku
a svou rodnou vísku
nespatříte více,
dudlaj dá… Zbytek zde 🙂


Věřím, že Vás Ivan Mládek dostatečně naladil na čtení následujícího článku, zazpívali jste si a nyní Vás veselé tóny doprovázejí při čtení našeho tipu na další výlet s kočárkem. I když se v dnešní době těší velké oblibě šátky a nosítka na děti, které člověku dávají větší svobodu a volné ruce, je dobré říct, že ne všechny děti se rády nosí, nebo Vám to prostě není pohodlné oběma a tak stejně jako my hledáte zajímavá místa, kam se nemusíte bát vyrazit ani s kočárkem. Dneska vám přinášíme výlet do Prachovských skal, kde jsme se stavili cestou na dovolenou do Špindlerova mlýna.

 


U Prachovských skal se dá pohodlně zaparkovat na označených parkovištích, kde vám obsluha ukáže, kam máte zaparkovat, zaplatíte celodenní parkovné 70,- na „vrchním“ a 80,- na „spodním“ parkovišti a odkáže Vás na informační stánek, kde vám poradí trasu, zde si můžete za 30,- koupit turistickou mapu, kterou s sebou určitě doporučuji. Jakmile paní viděla, že máme kočárek, poradila nám vhodnou trasu, a když jsme se jí ptali, že jsme se od někoho dočetli informace o modré trase vhodné pro kočárky, citujeme:
„Prachovské skály jsem navštívila několikrát, ovšem poslední návštěva byla premiérou s dítětem. Dvouletá dcerka si od chůze ráda odpočine v kočárku, a proto jsem volila modrou trasu, která je pro kočárky vhodná. Volba modré trasy znamená, že je nutné parkovat cestou z Prachova hned na prvním parkovišti, tedy u horní pokladny. Trasa je značená na jedničku s hvězdičkou, rozcestník, kam se vydat s kočárkem kousek za horní pokladnou nejde splést.“, celkem rozzlobeně reagovala, že je to nesmysl, který kdosi sepsal a žádná modrá turistická trasa neexistuje, nezná ji ani správce skal a dokonce o ní ani neví, resp. neví, že by byla pro kočárky, tak pozor na to. Tak jsme poděkovali a vyrazili.


Za chvíli nás čekalo velmi nepěkné překvapení v podobě pokladny. Jako fakt? pokladna v přírodě? Kde se platí vstup do skal 70,- za osobu, 170,- rodinné vstupné a pokud s sebou máte ještě čtyřnohého kamaráda, zaplatíte za něj 50,-. Pozor, platební karty neberou, což byl pro nás trošku problém, protože většinou hotovost nenosíme a sotva jsme vylovili 100,- na parkování a mapu. Chvilku jsme tam tak postávali a přemýšleli, jak to vyřešíme, bankomat bůhví kde, ale všichni jsme se tak těšili, že Jirka jako náš věčný superhrdina, válečný veterán a starý tremp, nelenil a v mapce našel tajnou cestu, která je naprosto bezproblémová i pro kočárek a pokladnu jsme prostě obešli na pankáče, vysvětlete totiž dítěti, že jste jouda a nemáte do lesa peníze a tak se výlet ruší… Ta je vyznačená na obrázku níže přerušovaně zeleně, zbytek cesty včetně směru, který nám poradila paní na Informacích je rovněž zeleně. Musím vám ale říct, že jsme vůbec nepochopili, jak to se vstupným je, protože každý druhý jen prošel kolem pokladny a nezaplatil. Asi si myslíte, že na ně někdo vyběhl, ale nikdo o „neplatiče“ vůbec nejevil zájem. Takže asi tak ke vstupnému. Je to na Vás, ale jsme Češi ne… 🙂

 


Jděte po červené trase a podle mapy se v bodě B2 musíte rozhodnout, jestli se chcete vydat doprava náročnější, nebo doleva lehkou cestou, kde nic neuvidíte. Ocitnete se totiž na rozcestí, vpravo Vás čeká asi 90 přírodních schodů, takže doporučuji pro zdatnější a nelínější rodiče nebo se prostě vydáte doleva, tam půjdete příjemnou procházkou lesní cestou, ale uvidíte převážně stromy a vřes.

 


My jsme vzali kočárek každý z jedné strany a vyrazili vzhůru po schodech:-) dá se to, pokud jste alespoň trošku sportovní typy, vůbec se toho nebojte. Hned na konci stoupání po schodech Vás čeká KŘÍŽKOVSKÉHO VYHLÍDKA a dál pokračujete po červené trase k HLAHOLSKÉ VYHLÍDCE. Tady najdete lavičky, kde si můžete odpočinout a občerstvit se. Doporučuji se vystřídat a vydat se odbočkou po zelené trase podívat se na RUMCAJSOVU JESKYNI a HAKENOVU VYHLÍDKU. Já jsem tam vyrazila s Julinkou a Jirka s Olíčkem v kočárku na nás čekali, takže stejnou trasou jsme se za nimi vrátili zpátky a pokračovali dál po červené. V místě NAD CÍSAŘSKOU CHODBOU jsme se zase rozdělili a Jirka s Julinkou pokračovali dál po červené trase a já jsem se s kočárkem vydala po žluté trase. Na červené uvidíte nádherné výhledy o které byste jinak přišli, ale na kočárek to není.


Sešli jsme se v místě B3 U BUKU a ještě jsme společně zašli na VYHLÍDKU ČESKÉHO RÁJE, opravdu nádhera. Od buku pak vede zpevněná cesta zpět, v mapě označeno jako lesní svážnice, je to ta, po které byste šli, pokud byste se nechtěli vydávat s kočárkem po schodech. Celkově jsme tu strávili 2 až 3 hodiny a opravdu to byl moc krásný výlet. Dokonce jsme měli štěstí, přestože jsme tady byli v sobotu, nebylo tady až tak moc lidí a tak se nám tady líbilo. Předpověď počasí nebyla až tak příznivá, tak možná proto 😀 Pokud narazíte na davy, nebude to ono, procházet mezi skalami v zástupech lidí nebude moc zážitek, ale to holt dopředu nevíte. Takže přejeme hodně štěstí a pevné nervy, pokud Vám davy nevadí, vyrazte kdykoliv.

 


Tento tip na výlet byl trošku delší než ten na Okoř, ale doufám, že o to přínosnější, pokud vyrazíte a bude se vám líbit, tak jako nám, napište Vaše dojmy a názory v komentářích níže, sledujte nás na Instagramu, YouTube no a těšte se na příští článek!


Mějte se fajn!


 
 
 
 
 
 
 
 
 Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *