Vigna zlatá


Dnešní povídání bude zase trošku o něčem jiném, o něčem z přírody, o něčem co si sami proberete k životu a uděláte z „mrtvého“ živým, učiníte si sami doma zázrak, jako Ježíš Kristus onehdá, prostě si uděláte ve vaší kuchyni malý zázrak, zahrajete si na chirurga, který zachraňuje již mrt… No dobře možná jsem se nechal unést. V dnešním článku bude řeč o zázračné plodině, luštěnině, kterou každý znáte, je to Vigna zlatá, neboli Vigna radiata, jo vy pořád nevíte? To nic, já to taky nevěděl, chtěl jsem jen upoutat vaší pozornost, samozřejmě se jedná o fazoli mungo a hlavně o její naklíčenou verzi. Je to teplomilná jednoletka, původem z Indie, dále se vyskytující na většině území Asie, lze ji však pěstovat všude po světě, dokonce i u nás.

 

 


Mungo fazole a její známější verze s klíčky, jsou plodem této rostliny, jelikož se jedná v zásadě o luštěninu. Je tedy třeba k nim přistupovat jako k luštěnině, ty jsou přirozeně plné tzv. fytátů, které při dlouhodobé konzumaci a nesprávné přípravě mohou vést až k poruchám trávení, jelikož kyselina fytová na sebe váže trávicí enzymy a zejména žaludeční kyselinu HCl, což má pak za následek další zdravotní potíže, zejména na úrovni trávicího ústrojí – žaludku. Proto by se měli všechny luštěniny minimálně přes noc namočit do vody, aby se v semenech aktivoval proces klíčení a odbourala se část škrobů a hlavně část antinutrientů v nich obsažených. Vhodné je rovněž přidávat citrónovou šťávu, která obsahuje vitamin C – jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů, který zahubí zárodky hub a dalších nežádoucích příměsí, které mohou na povrchu luštěnin být. Ideální je však nechat luštěniny dojít až k fázi klíčení. Klíčení je to co z nich dělá „zázračné“ potraviny plné nutrientů! Tento článek se bude věnovat hlavně mungo klíčkům, ty pro vás mohou být vynikající zásobou na zimu, tedy období, kdy nemáme přístup k čerstvé sezónní a kvalitní zelenině. Osobně nedoporučuji kupovat si již naklíčené mungo z obchodu, chuťově jsou nevýrazné, což zjistíte hned po tom co si naklíčíte a ochutnáte vlastní a mohou obsahovat různé postřiky atd. kvůli plísním, takže jak chcete.

 


Pokud chceme využít maximum potenciálu klíčků je třeba je jíst syrové, tak mají největší biologickou dostupnost. Stejně jako většinu zeleniny, zejména té obsahující chlorofyl – zelené barvivo, jeden z nejsilnějších antioxidantů na zemi a zároveň nejdostupnější! Víte že např. šimpanzi ve volné přírodě využívají chlorofylu obsaženého v listech stromů jako přirozeného antioxidantu? Ačkoliv je šimpanz všežravec, tvoří velkou část jeho jídelníčku zelené části rostlin, nepohrdne však ani různými druhy hmyzu a masa, pokud se k nim dostane. Zde je zajímavý fakt, že například hmyz si před pozřením zabalí do zelených listů, aby podpořili trávení a eliminovali možné škodliviny v hmyzu obsažené, díky chlorofylu v listech! Měli bychom si od nich vzít příklad… Každé maso je třeba jíst se zelenou zeleninou! Zpátky ke klíčkům, můžete je jíst samotné, přidávat do salátů, polévek, pomazánek, na chleba atd. prostě všude, kde je možné zachovat pravidla syrové, studené s přidaným olejem! Klíčky samy o sobě obsahují bílkoviny, minerály a vitamíny – sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, zinek a vitamíny skupin A, B (1, 2, 3, 6, včetně kyseliny listové), C, E, K. Vyrovnávají překyselení organismu, pomáhají látkové výměně. Kvůli optimálnímu vstřebání vitamínů A, D, E, K je vhodné užívat alespoň lžíci olivového oleje do pokrmu, kam klíčky popř. další zeleninu přidáte, obecně je zeleninové saláty vhodné konzumovat doplněné o kvalitní olej z výše zmíněného důvodu. Pokud klíčkům při klíčení zajistíte přísun slunečního světla, budou obsahovat i chlorofyl, chuťově však budou o kousek horší a náchylnější ke kazení se. Díky klíčení budou klíčky dobře stravitelné a nezpůsobí vám pro luštěniny typické nadýmání, škroby budou naštěpeny na jednoduché cukry a nedojde k fermentaci ve střevu. Za maximální denní dávku se dá považovat něco kolem hrsti, ale ono je to těžké, když jsou tak dobré, vlastně chutnají jako mladý hrášek. Níže uvádím srovnávací tabulku před, po naklíčení a po následné tepelné úpravě:

 


A nyní konečně přichází magie, jak si fazolky naklíčit doma? Samozřejmě je naším cílem mít klíček pěkně tlustý a chutný, to se vám však většinou běžných postupů nepodaří. Co je pro to tedy třeba udělat? Nejdříve si tedy kupte fazole Mungo, ideálně v bio kvalitě nebo postačí jakékoliv dostupné, třeba tyto (46 kč za 500 g):

 


 


Jak jsem již psal, způsobů je několik, my si ukážeme ten nejjednodušší, jelikož věci k němu máte každý doma. Je to krabice od džusu/ mléka atd. Tetrapak, řádně ji vyprázdněte, ustřihněte vrchní svár a vypláchněte, nesmí v ní zůstat nic z předchozího obsahu, nechte okapat. Poté je třeba u krabice ustřihnout asi 0,5 mm na každém růžku, tak aby jsme umožnili drenáž vody z krabice. Pokud máme toto připravené přejdeme k samotným fazolkám. Vezměte požadované množství fazolí a propláchněte je pod tekoucí, nejlépe filtrovanou vodou, čímž odstraníte nežádoucí barvicí příměsi na povrchu fazolek. Poté namočte fazolky přes noc do vlažné vody (opět lépe filtrované). Poté zceďte a nechte je ležet 2 hodiny na sítku řádně okapat a odpočinout. Již při tomto se může stát, že některé fazolky popraskají, vyloupnou se nebo budou mít klíček.

 


 


Je čas na další krok, fazolky nasypte do předem připravené Tetrapak krabice a přichází nejtěžší část, hlavně na sebekázeň. Je třeba fazolky 3x denně zalévat odstátou vodou o pokojové teplotě. Není třeba řešit množství vody,mělo by to být vždycky více než je fazolek v krabici asi 1cm nad, díky dírám v rozích krabice, voda vždycky odteče, je tedy dobré krabici uložit na nějaké sítko a do misky nebo dřezu. Pokročilejší možností je na fazolky zvrchu krabice přidat kus jiného dna tetrapaku/ hrníčku/ plastové lahve/ skleničky, prostě čehokoliv co přikryje povrch fazolek alespoň z 90% a zabrání plavání fazolek v nádobě. Díky tomuto budou fazolky pěkně natěsnané a vyrazí z nich tlusté rovnoměrné klíčky. Tento postup opakujte po dobu maximálně 5 dní, je možné občas obsah „prohodit“ aby se klíčky nadechly a provzdušnili a nehnily od spodu.

 


 


Za 3 dny jsou klíčky již k jídlu, lepší je vydržet déle, nebo odebírat ke konzumaci a zbytek nechat stále klíčit. Nejzazší termín pro vyndání je zmiňovaných 5 dní poté klíčky vyndejte, propláchněte a uložte v sítku do lednice, kde vydrží až 3 dny, poté začínají kvasit a nejsou moc dobré. Pokud vám zhnědnou namočte je na chvíli do vody se šťávou z půlky citronu. Klíčky je třeba držet ve tmě, pokud budou mít přísun světla, namísto klíčku začnou tvořit lístečky, což není nutričně tak vhodné jako samotné klíčky, jelikož rostlinka vydá ze sebe to nejlepší aby vytvořila lístky, ty ale nejsou tak chutné. Je důležité mít na paměti, že velikost klíčků je daná hlavně nedostatkem prostoru, na to rostlina reaguje vyhnáním silného klíčku, který by prorazil zeminu, dále pak samotná zrna, větší zrno, vytvoří větší klíček a zlaté pravidlo, voda v klíčící nádobě nesmí stát, musí vždycky všechna odtéct, jinak klíčky uhnijí! Dobrou chuť!

 


 


Doufám že se Vám článek líbil, dozvěděli jste se něco zajímavého, nového nebo jste si čtením jen zkrátili čas. Zanechte Vaše dojmy a názory v komentářích níže, sledujte nás na instagramu haji.beli.food, nebo se podívejte jak jsme vařili na našem youtube kanálu haji.beli.food no a těšte se na příští článek!


Mějte se fajn!


 
 
 
 
 1 thought on “Vigna zlatá”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *